Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

Bezpečná jízda: Dehydratace může oklamat smysly

26 Červenec 2017 | Pro zaměstnance

Dalším tématem pro rubriku Modré bezpečná jízda je riziko dehydratace. Problém, který se zdá aktuálním pouze v létě, je důležité hlídat i v chladnějších měsících. Dehydratace může způsobit závratě a oklamat tak smysly potřebné pro bezpečnou jízdu.

Nedostatek tekutin je častým problémem v letních měsících. Dospělý člověk by měl vypít 2 až 3 litry tekutin denně. Pokud se ale fyzicky namáhá nebo je v teplém prostředí, vody by se mělo vypít ještě více. A káva se do příjmu tekutin nepočítá.

Dehydratace by se měla řešit již v prvním stádiu, kdy se dostaví sucho v ústech a žízeň. V tomto čase lze ještě zažehnat další mnohem více nepříjemné příznaky, jako je bolení hlavy, závratě, či zvýšený tlak.  Tyto těžké příznaky se totiž doplněním tekutin nedají zahnat ihned a řidič je tak po nějaký čas vystaven ztíženým podmínkám.

Dalšími příznaky, kdy je již nutná lékařská pomoc, je trvale zrychlený puls, nízké napětí kůže nebo zástava močení. Řidič by si také měl uvědomit, že i řízení vozidla je fyzická činnost. Přestože se u řízení sedí, organizmus potřebuje získávat energii.

Navíc je u řízení potřeba soustředění a pozornosti. Při závratích je proto bezpečnější zastavit a oddechnout si, napít se.

Co pít a nepít

Nejjistějším opatřením proti žízni a suchům v ústech je pravidelnost. Dospělý člověk by měl vypít nejméně litr vody každé čtyři hodiny. Tento postup se ale dá upravit, žíznivější lidé mohou pít po doušcích každých deset minut.

Nejlepším pomocníkem proti dehydrataci je voda. Vhodné jsou také ovocné džusy, slazené limonády, a to jak sycené, tak i nesycené. Čeho se ale v žíznivé situaci vyrovnat je například kola, káva nebo energetický nápoj. Ty jsou močopudné a organizmus naopak odvodňují.