Bezpečná jízda: Slepá skvrna v oku může oklamat i zkušeného řidiče
12 Červenec 2017 | Pro zaměstnance
Nová rubrika na Modré vlně s názvem Bezpečná jízda během letních prázdnin představí čtenářům ta nejčastější nebezpečí, která se nedají během jízdy s jistotou očekávat. První článek přiblíží problém, o kterém řidiči často neví, a to je slepá skvrna v oku. Ta může při odbočování či předjíždění způsobit úplné přehlednutí vozidel, kterým se má dát přednost.
Nebezpečí, které se stává o to horším, jelikož o něm řidiči nevědí. To je slepá skvrna, která se nachází v každém lidském oku a člověk nikdy neví, kdy se objeví.
Slepá skvrna je místo na sítnici, mezi očním nervem a bulvou, kde se nenachází žádné světločivné buňky. Proti slepému místu má přesto lidské tělo přirozenou obranu, pokud se objeví na jednom oku, druhé oko výhled skrz skvrnu nahradí.
Problém ale může nastat, když druhé oko nemá stejný výhled. Takové situace nastávají, když ve výhledu vadí například cestující nebo spolujezdec, strom, stožár, lampa či střešní sloupek ve vozidle.
Menší účastník provozu, jako například cyklista, motocyklista či chodec mohou být takto lehce přehlédnuti. Stejně tak může dojít k přehlédnutí i vzdálených rychle jedoucích aut.
Jak jezdit bezpečně?
Nejnebezpečnější situace jsou, když se řidič jenom letmo rozhlédne. V místech, kde dává jejich vozidlo přednost v jízdě, se proto doporučuje vysoká opatrnost. Slepá skvrna se objevuje jenom na pár vteřin, proto je dobré se rozhlédnout na delší dobu, spočinout zrakem na silnici a zkontrolovat ji delším pohledem. Vyplatí se také při rozhlížení lehce kývnout hlavou dopředu a dozadu, rozcvičí se tím oči a ujasní se pohled.