Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

Co je dobré si zkontrolovat na vozidle před jízdou v dešti?

17 Říjen 2024 | Pro zaměstnance

S podzimním počasím přibývá deštivých dnů, a to vede k mokrým vozovkám. Častěji tak dochází k dopravním nehodám anebo k jiným krizím za volantem. Nebezpečným situacím je ale možné jednoduše předcházet.

Základem je dobrý stav vozidla, bez ohledu na vlivy počasí. Za deště se však nejvíce projeví stav pneumatik, především hloubka desénu a stáří obutí je tady klíčovým faktorem, které ovlivňují přilnavost k vozovce.

Dle zákona je minimální hloubka vzorku 1,6 mm, čím je však vzorek hlubší tím lépe pneumatika odvádí vodu. Nestane se Vám pak, že dostanete aquaplaning   Ruku v ruce s tím jde i o stáří pneumatiky, kdy platí, že čím starší pneumatika, tím je větší riziko spojené se smykem. V dobrém stavu byste měli mít i stěrače, jejich výměna je poměrně jednoduchá a odměnou Vám bude čisté sklo beze šmouh. Navíc perfektní výhled z vozidla je prvek aktivní bezpečnosti.

Dalším podzimním faktorem je zamlžování oken, na které spolehlivě funguje zapnutá klimatizace s čerstvě vyměněným kabinovým filtrem, s čím Vám dokáže pomoci Náš autorizovaný servis Mercedes Benz. Důležité je také zkontrolovat si stav světel a při zhoršené viditelnosti přepnout ze světel denního svícení na světla potkávací, při kterých se zapnou i koncová světla. Za hustého deště nebo mlhy je dobré zapnout i mlhovky, se kterým je vozidlo vidět ještě lépe.

Pokud z předpovědi počasí víte že bude pršet, vyjeďte na cestu radši s předstihem. Přizpůsobení rychlosti je velmi důležité, pomaleji navzdory počasí pojedou i ostatní řidiči. Déšť výrazně prodlužuje brzdnou dráhu. Při průjezdu zatáček je lepší snížit rychlost a pokud možno se vyhnout i předjíždění.  Za deště je dobré se vyhnout předjíždění ostatních účastníků provozu a již před samotnou zatáčkou snížit rychlost.

Přejme našim řidičům spoustu bezpečně ujetých kilometrů za každého počasí.