Naši řidiči se budou moci v brzké době spolehnout na moderní kamery. Ty budou pomáhat např. i při sběru důkazů při škodných událostech.
Někdy dojde na cestách k prekérním a těžko představitelným situacím, což jistě znáte z vlastní zkušenosti. Jenže když přitom dojde k nehodě, kterou musíte vysvětlit pojišťovně, je to bez důkazů problém. Nejčastěji se problematické dokazování týká poškození čelních skel, nebo uraženého zrcátka. Přitom cena například za rozbité čelní sklo se pohybuje kolem 40.000 korun.
Se sbíráním jasně prokazatelných důkazů budou nově pomáhat kamery umístěné v meziměstských autobusech Setra a Intouro. Jejich funkčnost testoval koncern ICOM transport od června na 89 vozidlech. Celkem bylo hodnoceno 6 typů kamer, z nichž nejlépe vyšla ta značky ThrueCam A7S, která zajišťovala nejlépe záznamy i za zhoršené viditelnosti.
Primárním cílem testu bylo ověřit, zda kamera pomůže řidičům s prokázáním skutečného viníka při rozbití čelního skla odlétnutým kamenem (před nebo proti jedoucí vozidlo). Testování kamer v reálném provozu však překonala očekávání vedení společnosti, konkrétně při střetu zrcátek, kde byl viník dobře rozpoznatelný, stejně tak jako důkazní prostředek při havárii našeho autobusu. Za dobu testování pak pomohla vyřešit 8 složitých incidentů.
„Když dojde k dopravní nehodě, která nebyla zaviněná z naší strany, máme důkaz pro policii. Například našemu autobusu vjelo do protisměru auto, a tak musel řidič prudce zabrzdit, aby zabránil dopravní nehodě. Přitom došlo ke zranění cestujícího, ale naštěstí materiál z kamery následně posloužil jako důkaz na obranu řidiče, který profesionálně reagoval na dopravní situaci,“ komentuje přínos kamer vedoucí autobusové dopravy Miroslav Bartoška.
Do konce června budou kamery nainstalovány v autobusech, a tak se mohou řidiči spolehnout na „pomoc“ při sběru podpůrného materiálu. Ten bude primárně sloužit jako důkaz pro policii a pojišťovnu při řešení nehody a v neposlední řadě také jako podnět pro zlepšení reakcí řidičů v krizových situacích v silničním provozu.
Kladný přínos mají kamery také pro kolegy z ČSAD Ústí nad Orlicí. „Při střetu s protějším vozem došlo k uraženému zrcátku. Nám se na základě kamerového záznamu podařilo dohledat viníka nehody. Celkem jsme tak dopravní policii předali už tři případy, kdy viník odjel a situaci neřešil. V minulosti se jednalo o problematické pojistné události. Kladně zavedení kamer hodnotí také inspektorát policie v našem kraji,“ těší ředitele ČSAD Ústí nad Orlicí Radka Kuběnku.
Náklad koncernu na pořízení kamer bude do 4 mil. Kč. Realizace v rámci jednotlivých společností bude probíhat v prvním pololetí tohoto roku.