Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

Do Humpolce za Hliníkem modrobílým autobusem

12 Srpen 2016 | Ze společnosti

Je krásný čas prázdnin a dovolených. Ne každý odjel k moři nebo na delší cestu, a tak všem, co zůstali doma, nabízíme alternativu hezkého výletu do Humpolce.

Do tohoto krásného města v srdci Vysočiny můžete cestovat našimi modrobílými autobusy pohodlně z mnoha směrů, třeba z Jihlavy, z Třebíče, nebo i z Telče. Tak, že ve všední den využijete normální jízdní řád našich autobusů a vždy se pohodlně dostanete tam i zpět v jednom dni.

A proč právě do Humpolce?  Je to město s bohatou historií, které leží přibližně na polovině cesty dálnice Praha – Brno, které vzniklo jako strážné místo uprostřed pohraničních hvozdů, kde vedla důležitá stezka vedoucí z Prahy na Moravu.  První písemná zmínka o tomto místě pochází z roku 1178, kdy ji král Přemysl daroval Soběslavovi II. "O zakládání měst v Čechách" zastává názor, že ke vzniku města přispěly stříbrné doly a odvozuje jméno Humpolec od slov "hon-pole" – tedy "zvláštnosti uprostřed lesů". V době husitských válek se celá oblast stává krajem kalicha, na nedalekém vrchu Melechov se odehrály první schůzky husitů i jejich první srážky s panskou mocí. Z této doby pochází patrně nejznámější humpolecký rodák středověku, Jan Želivský, vůdce radikální pražské chudiny. Město a okolí poznamenala válečná tažení krále Zikmunda, což byl trest chudé a drsné Vysočině za její nadšení z husitského povstání.

Ve 13. až 15. století tu nabyla na významu těžba stříbra a od 17. století tradiční soukenická výroba. V 19. století mělo město již natolik rozvinutou soukenickou výrobu, že zaměstnávala na 2.000 lidí a městu se začalo říkat "Český Manchester". Soukeník Emerich Dítě tenkrát vytvořil světový rekord, který přispěl k propagaci města. Za pouhých sedm hodin dokázal zhotovit látku na lovecký oblek pro císaře Františka Josefa I. Vše sám od střiže ovcí až po utkání. Za další tři hodiny byl oblek ušit a dodán do Vídně. Není divu, že právě na jeho továrně se také rozsvítila první elektrická světla na Vysočině.

Ve městě je i mnoho stavebních památek, k nejstarším patří farní kostel sv. Mikuláše, založený želivskými premonstráty okolo roku 1233. Evangelický kostel postavený podle plánů stavitele Jana Martina. Hřbitovní kostel sv. Jana Nepomuckého. Toleranční kostel z období baroka. Je zde i synagoga a židovský hřbitov. V Humpolci se narodil antropolog Aleš Hrdlička, undergroundový spisovatel a antikomunista Ivan Martin Jirous a profesor Dobroslav Krejčí, český statistik a rektor Masarykovy univerzity. Své mládí tu prožil spisovatel a překladatel Jan Zábrana. V nedaleké obci Kaliště se narodil hudební skladatel Gustav Mahler.

V současnosti je město Humpolec spojováno s fiktivní postavou Hliníka, z okřídlené věty z filmu Marečku, podejte mi pero: „Hliník se odstěhoval do Humpolce.“ Na základě této popularity bylo otevřeno dne 22. září 2006 za přítomnosti autorů filmu Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka HLINÍKárium. Nedaleko od muzea se nachází park Stromovka s pamětní deskou Hliníkovi, ta byla odhalena již 8. 9. 2002.

Také okolí města je zajímavé svou historií. Asi 3 km od centra města se nachází zřícenina hradu Orlík. V Humpolci byly natočeny filmy Údolí krásných žab a Dobří holubi se vracejí. Na zřícenině hradu Orlík filmová pohádka Jak se budí princezny. Není to daleko, můžete využít i možnost vzít si s sebou svá jízdní kola a pokochat se krásnou okolní přírodou, která vás dovede třeba až na rýžoviště zlata Březinka. Je to místo u obce Čejov, zde právě ve středověku bylo v nižších partiích rýžováno zlato. Ve 13. století až 14. století zde bylo těženo zlato pravděpodobně i hornickým způsobem. Dále se zde začátkem 20. století krátce těžil živec. Těžba zlata byla prováděna u Humpolce pouze na těchto lokalitách a na lokalitě Trucbába u Humpolce-Hněvkovic. Pokud přijedete do Humpolce na nádraží naším autobusem, můžete využít informace na městské naučné stezce s názvem „Po stopách historie“, která prochází historickými částmi města Humpolec a její trasa měří bezmála 4 km. Výchozí bod  trasy je umístěn na největším humpoleckém náměstí (Horní náměstí), kde  mj. stojí nejvíce historicky i kulturně cenných budov a je zde také soustředěn turistický  informační servis – infotabule s mapou města a základními turistickými informacemi, turistická i cykloturistická mapa okolí města, a turistické a cykloturistické rozcestníky.

Neváhejte a vydejte se do srdce Vysočiny a podívejte se na krásu staletí i současnosti. Všude vás budou provázet naše modrobílé autobusy, které vás bezpečně dovezou tam i zpět.