Integrační centra nejvíce cizincům pomáhají při komunikaci s úřady a s jazykem
15 Únor 2021 | Pro zaměstnance
Centra na podporu integrace cizinců jsou důležitou součástí integrace zahraničních pracovníků koncernu ICOM transport. Jaké aktivity nejvíce klienti využívají a s jakými problémy jim nejčastěji pomáhají sociální pracovnice, prozradila v rozhovoru pro Modrou vlnu vedoucí kladenské pobočky Zuzana Řeháková.
Jaká aktivita ve vašem Centru je nejvíce využívaná?
Nejvíce klienti využívají služeb sociálního a právního poradenství, které se nejčastěji týká prodloužení pobytového oprávnění, sloučení rodiny a umístění dětí do základních škol. Hojně jsou také využívány kurzy českého jazyka ve všech nabízených úrovních. Někteří klienti se tak připravují na povinnou jazykovou zkoušku k získání trvalého pobytu nebo občanství. Mezi oblíbené též patří zmiňované sociokulturní kurzy, které cizincům pomáhají nejen si prohloubit znalosti o dané problematice, ale také je učí, jak v České republice trávit volný čas a netrávit pouze čas v práci a poté na ubytovně.
Jaké nejzásadnější problémy řeší cizinci při příchodu do Čech?
V první řadě se jedná o jazykovou bariéru, která je znatelná hlavně při komunikaci na úřadech a základní pochopení fungování českých úřadů a jejich kompetence. Sociální pracovnice dochází na pobytová pracoviště odboru azylové a migrační politiky, kde klientům pomáhají s kontrolou všech požadovaných dokladů a vyplněním potřebných formulářů. Dále klienti často neznají prostředí, do kterého přichází, jaké mají práva a povinnosti, například zákonná povinnost placení zdravotního pojištění a potýkají se s pro majoritní společnost banálními problémy jako například nutnost označení poštovní schránky. Po čase často řeší možnost sloučení rodiny, umístění svých dětí do mateřských, základních a středních škol a také vzdělávání dospělých.
Od ledna 2021 musí nově cizinci absolvovat adaptačně-integrační kurz povinně. Jaký byl důvod zavedení tohoto kurzu?
Tyto kurzy v České republice již probíhají od roku 2012 avšak na dobrovolné bázi, což vzhledem k narůstajícímu počtu cizinců přicházející do České republiky v posledních letech, přestává být efektivní. Vzhledem k dlouhodobě identifikované potřebě zvýšit informovanost cizinců ze třetích zemí a pomoci jim s orientací v novém prostředí, a na základě zahraničních zkušeností, bylo rozhodnuto tyto kurzy připravit jako povinné, aby se zapojila celá cílová skupina.
Cizinec po dokončení kurzu skládá nějakou zkoušku? Nebo jen stačí jeho přítomnost?
Kurz není zakončen testem nebo zkouškou, splněním je myšlena prostá účast na celém kurzu.
Adaptačně-integrační kurz musí absolvovat do jednoho roku od převzetí průkazu o povolení k pobytu. Co se stane, když cizinec kurz do jednoho roku neabsolvuje?
Nesplnění povinnosti absolvovat adaptačně-integrační kurz do jednoho roku ode dne převzetí průkazu o povolení k pobytu je přestupkem, za který může být cizinci uložena pokuta až do výše 10.000 Kč.
Neplánují se i povinné kurzy češtiny?
Aktualizovaná koncepce integrace cizinců nepředpokládá zavedení povinných kurzů z českého jazyka.
U dětí-cizinců řeší problematiku především Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které zpracovalo v roce 2020 návrh upraveného systému podpory integrace dětí-cizinců a žáků-cizinců v předškolním a základním vzdělávání, které začne fungovat v tomto roce a má zajistit flexibilnější a efektivnější jazykovou přípravu, při které se zohlední jejich individuální potřeby.
A jak to bude v rámci podpory výuky českého jazyka u dospělých cizinců?
Podle koncepce je dostatečně zajištěná nabídka kurzů českého jazyka pro různé stupně pokročilosti a různá profesní zaměření, včetně kurzů pro přípravu na zkoušku požadovanou k získání trvalého pobytu či občanství, dostupných ve všech regionech ČR a nadále se předpokládá jejich pořádání regionálními integračními centry či v rámci různých projektů nevládními neziskovými organizacemi a dalšími subjekty. Účast na výuce českého jazyka je umožňována též zranitelným skupinám, konkrétně rodičům dětí-cizinců, kdy je doba konání kurzů přizpůsobena jejich možnostem a zároveň je zajištěna možnost hlídání jejich dětí.
Více informací o Centrech na podporu integrace cizinců na www.integracnicentra.cz nebo v našem článku ZDE. Psali jsme také o adaptačně-integračních kurzech ZDE.