Na českých silnicích narůstá intenzita provozu. Od posledního sčítání vzrostla hustota dopravy přibližně o 10 %. Získaná data ze sčítání pomůžou s plánováním nových silnic na nejvytíženějších úsecích.
Projekt sčítání dopravy probíhá od roku 2000 a opakuje se co pět let. Ředitelství silnic a dálnic za pomoci brněnského Centra dopravního výzkumu monitorovalo téměř 6 500 úseků, které dohromady čítaly necelých 56 000 km. Sčítání bylo rozděleno na 13 kategorií vozidel včetně cyklistů a vyžívalo se jak automatického, tak i ručního způsobu sčítání. Pod největším drobnohledem byly silnice 2. třídy, kde bylo zkoumáno na 3 150 úseků.
Projekt byl pozdržen z důvodu nemoci Covid 19, kdy nastal pokles dopravy a data by byla nerelevantní. Od posledního sčítání hustota dopravy stoupla přibližně o 10 %. Největší nárůst byl zaznamenán na dálnicích u nákladních vozidel, a to o více než 20 %.
Mezi nejvytíženější úseky patří dálnice D1 (mezi připojením Pražského okruhu u Modletic a sjezdem na Říčany), kde po celkem deseti jízdních pruzích projede denně více než 103 000 vozidel. Následují úseky dálnic D1 mezi Chodovem a Spořilovem (přibližně 90 000 vozidel denně), D1 mezi křižovatkami Brno-centrum a Brno-jih (průměrně 76 500 vozidel denně) a úsek Pražského okruhu D0 mezi Slivencem a Ořechem (průměrně 75 000 vozidel denně). Místní komunikace v Praze, které dosahují vysoké dopravní zátěže, nejsou započítávány.
Pravidelné sčítání poukázalo na zlepšení dopravní situace v průtazích měst díky novým obchvatům (např. v Řevničově, Slaném či ve Skotnici). Kvůli krizi způsobené nemocí Covid 19 taktéž klesly vykonávané dálkové cesty, které mohly být nahrazeny videokonferencemi, avšak zároveň narostl počet lehkých nákladních vozů zejména v příměstských oblastech, což souvisí s fenoménem doručování zásilek. Další sčítání ukáže, zda tento trend bude přetrvávat. Získaná data dopomůžou k plánování dalších staveb silnic a dálnic.