Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

Jak je to s oranžovou barvou na semaforech?

28 Únor 2025 | Pro zaměstnance

Často rozhoduje jen pár sekund, jestli projet na oranžovou nebo zůstat stát. Prokazování této situace je při setkání s policií obtížné.

Velmi diskutované téma v pravidlech silničního provozu je oranžová barva na semaforech.  Zákon o pozemních komunikacích vykládá „oranžovou“ jako signál se žlutým světlem. Oranžová tak nějak zlidověla, ale zákon nám udává barvu žlutou.

Dojedeme k semaforu, kde svítila zelená a teď začala svítit oranžová
Záleží, v jaké vzdálenosti od křižovatky jste a jestli bude bezpečnější brzdit anebo křižovatku projet, to je ze zákona možné, pokud situace neumožňuje bezpečně zastavit vozidlo. Při rychlosti 50 km/h je celková dráha potřebná k zastavení zhruba 30 metrů, na mokru i víc. S větší rychlostí a na mokré vozovce se brzdná dráha prodlužuje.  

Stojím na červené a rozsvítila se oranžová
To signalizuje, že se máte připravit k jízdě. Vyjíždět ještě ale nesmíte, pro tyto účely právě svítí červená. Je to velmi krátká chvilka, stačí na to abyste zařadili a připravili se k jízdě, než padne na semaforu zelená. Světelnou signalizaci by měli sledovat i řidiči, kteří nestojí v první řadě, aby se mohli ihned rozjet a provoz byl plynulý. Dle zákona „Řidič nesmí omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.“

Jaké hrozí pokuty?
Za jízdu na oranžovou (žlutou) můžete dostat pokutu 4500 Kč až 5500 Kč na místě, 7000 až 25 000 Kč ve správním řízení a 6 bodů k tomu. Prokazování bude v této situaci velmi obtížné. Stejná výše pokuty hrozí i za jízdu na červenou.

Řidiči buďte proto při řízení obezřetní a neustále sledujte provoz.