Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

Jak zvládnout vedra za volantem?

10 Červenec 2020 | Pro zaměstnance

Vysoké letní teploty dovedou proměnit jízdu autem v nepříjemný a mnohdy i zdraví ohrožující zážitek. Podívejte se s námi, jak nejlépe zvládnout vedra za volantem, aby se například z Vaší vysněné cesty na dovolenou nestala noční můra?

Léto je nejenom obdobím častých veder, ale i dlouhých cest autem na výlety a dovolenou. Častokrát se přitom stane, že se oboje sejde v jeden den navíc ve spojení s nevyzpytatelnou dopravní situací a dlouhými kolonami. Vedra během dlouhodobého pobytu v autě jsou přitom nejenom nepříjemná, ale mohou i negativně ovlivnit Vaše zdraví. Je také prokázáno, že v období vysokých teplot je častější výskyt závažných dopravních nehod. Přinášíme Vám proto několik tipů, jak přežít vysoké teploty v autě ve zdraví a pohodě.

Předejděte přehřátí interiéru

Pokud můžete, parkujte své auto ve stínu. I během pouhé hodiny totiž může teplota auta zaparkovaného na slunci vyšplhat k závratným výškám. Jestliže nemáte možnost parkování ve stínu, je dobré alespoň zakrýt čelní sklo sluneční clonou. Pomáhá také nechat při parkování alespoň na dva centimetry otevřená okna, aby docházelo k minimální cirkulaci vzduchu. Tento postup je však vhodný pouze za předpokladu, že máte své auto zabezpečené například na zahradě.

Větrejte

Před jízdou automobil vyvětrejte. Účinným způsobem je například otevřít jedny přední a jedny zadní dveře, čímž dojde k vytvoření průvanu a ochlazení interiéru. Také poté co vyrazíte, je efektivní nechat krátce otevřená okna (opět je nejúčinnější nechat otevřené jedno přední a jedno zadní okno), čímž umožníte rychlou výměnu vzduchu.

Klimatizaci používejte s mírou

Klimatizace je velmi efektivním nástrojem na snížení vysokých teplot, je však potřeba s ní rozumně zacházet. Teplotní rozdíl mezi venkem a interiérem vozu by neměl být příliš velký, abyste si nepřivodili teplotní šok, který by následně mohl způsobit například nachlazení nebo bolesti kloubů. Je proto nejlepší nejprve nastavit klimatizaci na minimum a poté intenzitu zvyšovat, aby došlo k postupnému ochlazení.

Dodržujte pitný režim

Během vysokých teplot je nezbytně důležité pravidelně dodržovat pitný režim. Voda je důležitou pomocí pro regulaci teploty organismu a člověk by jí měl vypít alespoň dva litry denně. Dehydratace může způsobit malátnost, ztrátu pozornosti či podrážděnost, a výrazně tak zhoršit schopnost řídit vozidlo. Doporučuje se pít obyčejnou čistou vodu, případně minerální vody nebo bylinné čaje. Vhodné naopak nejsou slazené nápoje, káva, černý čaj a energetické drinky, které dehydrují. Také byste neměli pít alkohol a to ani jako spolujezdci.

Naplánujte si cestu

Jestliže chcete, aby vysoké teploty ovlivnili Vaši cestu autem co nejméně, dobře si ji naplánujte. Pokud můžete, jeďte buď brzy ráno či ve večerních hodinách, kdy je chladněji. Jestli před sebou máte delší cestu, absolvujte ji v noci. Cestu si také rozvrhněte do delšího časového úseku, abyste mohli častěji dělat častěji přestávky, během kterých se můžete protáhnout, odpočinout či občerstvit se.