Zrušení výběrového řízení na provozovatele linkové autobusové dopravy v rámci systému Veřejné dopravy Vysočiny (VDV) je jedním z nejžhavějších regionálních témat.
JL o zrušené zakázce za 7,7 miliardy korun psaly již dříve. Zrušení soutěže nemá na zajištění dopravy pro občany žádný vliv. Stávající dopravci nyní jezdí podle jiného typu smluv.
„Jak se chystá nová veřejná zakázka, jaká se předpokládá cena, harmonogram a kdy by mohlo dojít k vysoutěžení, případně kdy by mohli noví dopravci jezdit?“ vznesl svůj dotaz k vedení kraje krajský opoziční zastupitel a poslanec Martin Kukla (ANO).
V otázce tendru dal sice kraji za pravdu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), odlišný názor však měl krajský soud a v důsledku toho kraj tendr zrušil a vypsal novou soutěž.
„Pokud vše půjde bez problémů, lze očekávat, že od září 2024 by mohly být s vysoutěženými dopravci uzavřeny dohody a vybraní dopravci by mohli začít jezdit,“ vyjádřil se uvolněný zastupitel Martin Hyský (ČSSD), který má VDV na starosti.
Největším autobusovým dopravcem na Vysočině je společnost Icom transport. Podle předsedkyně představenstva Icomu Kateřiny Kratochvílové jim průtahy v tendru způsobují komplikace. S rozhodnutím krajského soudu se těžko ztotožňuje, ale respektuje ho.
„Neočekávané zrušení výběrového řízení značně prodraží dopravní obslužnost kraje. Kraj Vysočina je objednatelem dopravní obslužnosti, tedy i plátcem,“ sdělila na dotaz JL předsedkyně představenstva.
Doplnila, že například Icom transport měl pro start uvedené zakázky ukotvenou cenu nových autobusů za ceny předcovidové a předválečné.
„V dnešní době vysoké inflace a nedostatku nových autobusů, se již žádnému dopravci nepodaří dohodnout podobné ceny. V současné době je navýšení nákupních cen autobusů o více než 20 %,“ podotkla Kratochvílová.
„To znamená, že při potřebě cca 400 autobusů pro kraj Vysočina se jedná o navýšení vstupu přes 300 milionů Kč. Za tyto peníze by mohl Kraj Vysočina postavit mnoho užitečných věcí,“ pokračovala.
Vysočinský hejtman Vítězslav Schrek (ODS+STO) na zastupitelstvu zdůraznil, že kraj má eminentní zájem, aby byli dopravci vysoutěženi.
„Abychom měli jistotu na dobu deseti let, že budeme mít dopravce zajištěny, a nemuseli každý rok řešit smlouvy v jiném režimu než v tom dlouhodobém,“ dodal hejtman.
ZDROJ: Jihlavské listy