Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

Litomyšl není jen Smetanova hudba

5 Srpen 2016 | Ze společnosti

ČSAD Ústí nad Orlicí má své pravidelné linky vedené z nádraží v Litomyšli. Právě sem do tohoto města vás zveme na malý výlet za historií, hudbou, ale třeba i gastronomií.

Dosažitelnost města je v našich jízdních řádech patrná, a tak vám nic nebrání sednout do modrobílého autobusu a kochat se krásou města na pomezí Čech a Moravy ve východní části Pardubického kraje.

První písemná zmínka o Litomyšli se vztahuje již k roku 981 a pochází z Kosmovy kroniky české, kdy měl na litomyšlském návrší stávat strážní hrad střežící panství Slavníkovců a nedaleko procházející obchodní cestu evropského významu – tzv. Trstěnickou stezku. Také proto se o Litomyšli hovoří jako o městě s tisíciletou historií. Roku 1259 byla Litomyšl českým králem Přemyslem Otakarem II. povýšena na město a v roce 1344 zde Karel IV. založil biskupství. 2. března 1824 se v zámeckém pivovaru narodil budoucí zakladatel české národní hudby skladatel Bedřich Smetana, 29. března roku 1832 vynikající představitel české krajinářské školy malíř Julius Mařák a působila zde řada významných osobností v čele s literáty Boženou Němcovou, Aloisem Jiráskem a Josefem Váchalem. V roce 1949 se v zámeckém areálu konal, za velkého přispění Zdeňka Nejedlého, první ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Ten se koná s přestávkami až dodnes, když od původního plánu přinášet posluchačům především Smetanovu hudbu upustil a je dnes festivalem s širokým dramaturgickým záběrem a velkým renomé a zároveň jednou z nejdůležitějších kulturních událostí ve městě. Od roku 1974 probíhá i festival Mladá Smetanova Litomyšl, přehlídka hudebního mládí. Neopakovatelnou atmosféru moderního historického města Litomyšl poznáte nejlépe během prohlídky.

Architektonické památky města jsou dobře viditelné, a pokud budete město procházet pěšky, startovací místo vašeho putování bude renesanční dům U Rytířů, který se nachází přibližně uprostřed 500 metrů dlouhého podloubí na Smetanově náměstí. Projdete náměstí a míjíte gotickou Radniční věž 2 a řadu barokních a klasicistních domů. Za pomníkem Bedřicha Smetany se dáte doleva. Kolem pedagogické školy 4 projdeme až ke Smetanovou domu na promenádu podél řeky Loučné. Odtud se přes Komenského náměstí dostaneme zpátky na náměstí Smetanovo a první cestou se dáme opět doleva. Jiráskovou ulicí projdeme kolem pomníku A. Jiráska, Regionálního muzea a kostela Nalezení sv. Kříže až do zámeckého areálu.

V zámeckém areálu, který je od roku 1999 zapsán na Seznam UNESCO, můžete kromě dvou prohlídkových okruhů navštívit zámecké sklepy se stálou expozicí soch Olbrama Zoubka, Městskou galerii a rodný byt Bedřicha Smetany. Z renesančního zámku je to jen pár kroků do moderně zrekonstruovaných klášterních zahrad, které vám kromě nádherného výhledu na Litomyšl poskytnou i místo k odpočinku. Navštívit můžete i nedaleké Portmoneum - Museum Josefa Váchala. Okolo kostela Povýšení sv. Kříže projdete na Šantovo  a dále na Toulcovo náměstí s nejstarším sakrálním prostorem ve městě - kostelíkem Rozeslání sv. Apoštolů. Přes Váchalovu uličku zase zpět na Smetanovo náměstí. Putování můžete zakončit posezením na některé z mnoha předzahrádek. A na zážitky z gastronomie sem do města přijeďte v květnu, to potom můžete vzdát hold Magdaleně Dobromile Rettigové, průkopnici české kuchyně. Tato národní buditelka, básnířka, spisovatelka a autorka slavné Domácí kuchařky v Litomyšli pobývala posledních jedenáct let svého života a je na zdejším hřbitově pochována.

Tak jste v krátkém čase prošli celou historickou část města, a dobře strávený den se tak stane nezapomenutelným zážitkem, ke kterému vás přivezli naše modrobílé autobusy.

Nashledanou někde příště v dalším krásném městě naší vlasti.