Zima se kvapem blíží a mnozí řidiči již přezuli na zimní pneumatiky. Jiní s přezutím ještě otálejí. Jaká je legislativa? A jsou pro Vás stávající pneumatiky dostačující?
Na přelomu října a listopadu jsou servisy tradičně plné řidičů, kteří přezouvají z letních pneumatik na zimní. Víte, kdy je nutné přezout na zimní pneu?
Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
• Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
• Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
Vzhledem k proměnlivosti počasí v tomto období doporučujeme, abyste byli připraveni na nejhorší a mít na Vašem voze zimní přezutí. Pokud vyjedete na zmrzlou silnici s letními pneumatikami, tak Vám hrozí pokuta až 2 000 Kč, nemluvě o ohrožení zdraví Vás i ostatních účastníků silničního provozu.
Za zimní pneumatiky se považují ty, které jsou označeny písmen M a S (M+S, M-S, M/S, M&S, MS), případně ET, ML, MPT, POR; můžete také narazit na symbol hor nebo sněhové vločky. Hloubka dezénu u aut do 3,5 tuny je minimálně 4 mm, u těžších vozů je to 6 mm.
Existují i úseky označené dopravní značkou „Zimní výbava,“ na které smí vjet řidič jen se zimními pneumatikami. Tuto značku naleznete především na horách. V Česku jich je něco málo přes 100.
Při cestě do zahraničí doporučujeme nepodcenit situaci a prostudovat si zákony dané země, do které jedete. Pokuty v cizině bývají výrazně vyšší jak u nás, například když kvůli letním gumám v Rakousku zablokujete silnici, tak můžete dostat sankci ve výši až 5 000 euro, což je přibližně 128 000 Kč.