Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

„Ocenění ICOMáka roku si vážím,“ říká letošní výherkyně, Renata Veselá

22 Prosinec 2023 | Ze společnosti

Paní Veselá z oddělení ZEA byla letos zvolena ICOMákem roku. Jaký je to pocit? Co obnáší její práce? Jak se promítá její píle a disciplína do osobního života? Kolik knih přečte za rok? A co vše stíhá ve svém volném čase? To se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Letos jste vyhrála ICOMáka roku, bohužel jste se ale z důvodu nemoci nemohla zúčastnit. Jaký to je pocit?

Pan Loup mi to během večera psal, bylo to opravdu velké překvapení. 😊 Člověk si toho váží, když někdo ocení jeho práci. Na druhou stranu, nejsem ten typ, co by si užíval velkou pozornost.

Jak vypadá Váš běžný pracovní den?

Běžný pracovní den nemá standardní podobu, spíše práce našeho oddělení souvisí s měsíčním cyklem. Na začátku měsíce je to především uzávěrka minulého měsíce v podobě mzdové agendy či provozních ukazatelů. Jednou ze zásadních činností jsou výkazy o hospodářském výsledku, jinak činnost oddělení je poměrně široká od různých statistických povinností přes kalkulaci a přípravu nabídek do veřejných zakázek (což je především moje doména) po spolupráci s provozem, finanční a mzdovou účtárnou, fakturací. Podzim je pro nás náročné období, když zpracováváme plány na příští rok – to jsou desítky hodin práce. Každý pracovník u nás má na starost jinou společnost a středisko – já se konkrétně věnuji autobusové dopravě pro ČSAD Benešov a ČSAD Slaný.

V ICOMu jste již 10 let, jak se změnilo prostředí ICOMu?

Vlastně 10 let sedím ve stejné kanceláři na stejné židli. Ve virtuálním prostředí samozřejmě změny pozoruji. Práce je ale náročnější, využíváme totiž více infomačních systémů, a i na ty nejběžnější úkony používáme nejrůznější aplikace. Pracovník ZEA musí být schopen se rychle naučit orientovat v těchto systémech. Čím více systémů používáme, tím jsme na nich více závislí při práci a při výpadku jednoho systému je to pro nás velká zátěž. Při zavádění se spoléhá na 100 % funkčnost a s výpadky se nepočítá. 

Letos jste absolvovala i pokročilý kurz na Excel, byl pro Vás přínosný?

Školení Excelu bylo přínosné a řekla bych, že i pro naše oddělení nutné. Excel se s postupem času vyvíjí a pracuje s novými verzemi a myslím, že je velmi důležité vědět, co aktuální verze nabízí za funkce a rozšíření.

Co to vlastně znamená zkratka ZEA?

Když jsem nastoupila, tak mi bylo řečeno, že za zkratkou stojí Záměry a Ekonomické Analýzy. Druhá varianta je Zpracování Ekonomických Analýz.

Jak vůbec probíhá taková práce při přípravě výběrového řízení na dopravní obslužnost? Musí to být velká zodpovědnost, když ve výsledku zařídíte například práci 100 lidem na 10 let.

Ano, je to velká zodpovědnost a také činnost na několik měsíců. Ale nejsem v tom sama, je to spolupráce několika lidí. Začíná to seznámením se se zadávací dokumentací, která je velice obsáhla a je nutné si ji celou přečíst. Úkolem je nejen se s ní seznámit, ale i v ní hledat chyby a komplikace, například různá nařízení a ustanovení, která pro nás mohou být překážkou nebo mohou být nastavené parametry nepřiměřené. Na této činnosti se podílí i vedoucí daného střediska/společnosti a finanční ředitel. Na základě těchto zjištění začneme komunikovat se zadavatelem – ptáme se ho, chceme různá vysvětlení, žádáme případně o změny v zadávací dokumentaci, což bývá často dost složité a je těžké něčeho docílit.

Následuje fáze kalkulace, kdy někdo z provozu připraví podklady o tom, jakým způsobem bychom byli schopni tu zakázku zajistit. Například kolik zdrojů jako jsou autobusy nebo lidé, k dané zakázce potřebujeme a na mně je pak dát dohromady kalkulaci a vypočítat finální nabídku a konečnou cenu, která jde do procesu schvalování představenstvem.

Po schválení nabídkové ceny připravuji dokumenty do nabídky – tady musím říct, že je to jedna z oblastí, kde se to hodně posunulo kupředu. Dříve se odevzdával rozsáhlý balík tiskovin s podklady, vše bylo potřeba ručně podepsat a očíslovat. Dnes jde všechno elektronicky přes evidenční portály a dokumentů je obecně méně. Příprava nabídky je důležitá – materiály musí být kompletní a nesmí v nich být žádná chyba, která by mohla vést k okamžitému vyřazení uchazeče. Pokud neobsadíme první příčky, po podání nabídky moje práce končí.

V případě úspěšnosti začíná fáze komunikace se zadavatelem – zadavatel se dotazuje, požaduje upřesnění a další doklady, vše by mělo směřovat k rozhodnutí o výběru nás jako uchazeče a k podpisu smlouvy. Celý proces zadávacího řízení je ukončen podpisem smlouvy.

Vaše práce je hlavně kolem kalkulací a čísel, přenášíte si něco v tomto smyslu do domácnosti?

Přenáším si negativní zkušenost, že bych si nikdy žádné chytré informační systémy do vlastní domácnosti nepořídila. Na druhou stranu si přenáším do běžného života detailní plánování, logické myšlení, úsporné zacházení s penězi i schopnost efektivně nakládat s časem. 😊

Je něco, co v ICOMu za ta léta oceňujete?

Opravdu mě překvapilo, jakým tématem je dnes odlišný přístup k mužům a ženám v práci. To u nás vůbec nepozoruji, v ICOMu jsem se nikdy nesetkala s jakoukoliv genderovou diskriminací.

Kdo Vás zná, tak Vás určitě někdy potkal na chodbě s knihou. Čtete ráda? Jaký žánr a co byste doporučila?

Čtu ráda a hodně už od malička, v tom množství už to dnes ale nestíhám. Jako dítě jsem četla více než 50 knih ročně, dnes tak 35-40, Čtu všechny žánry kromě sci-fi. Mám ráda pestrost a střídám žánry, takže jednou čtu klasickou literaturu, příště zase detektivku nebo knihy zabývající se osobním rozvojem, politikou či přírodou. Většinou čtu knihy, které nejsou úplně stravitelné pro širokou veřejnost. Kdybych ale měla doporučit něco pro všechny, určitě nebude zklamáním jakákoliv detektivka od Michaely Klevisové, která je pro mě naše nejlepší spisovatelka detektivek.

Jak trávíte svůj volný čas?

Pánem veškerého mého volného času je můj psí miláček Benji, se kterým sportujeme, závodíme a věnujeme se širokým aktivitám. Jde o entlebuchského salašnického psa. Jezdíme spolu po soutěžích, máme za sebou i pár pěkných úspěchů na mezinárodních výstavách, ale nyní se vystavování tolik nevěnujeme. Aktuálně více řešíme psí sporty, závodím v agility i noseworku, kde jsme nasbírali také různá ocenění.

Blíží se Vánoce… Co Vy a cukroví, máte již napečeno? A co u Vás vítězí na štědrovečerním stole, řízek z kapra nebo klasický řízek?

Cukroví peču v malém množství a snažím se o zdravější formu. Na štědrovečerní stůl patří ryba, sice to není moje oblíbené, ale jedno do roka ji zvládnu. 😊