Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

René Bartík obdržel stříbrnou medaili od Českého červeného kříže

20 Leden 2020 | Ze společnosti

Přestože je darování krve mnohdy tím nejjednodušším, co může člověk udělat pro záchranu lidského života, v České Republice se v posledních letech nedaří dorovnat počet nových dárců krve. Naštěstí jsou mezi námi lidé, jako je pan řidič René Bartík, zaměstnanec ICOM transport, který v nedávné době za dárcovství krve obdržel stříbrnou medaili prof. MUDr J. Janského.

Stříbrnou medaili prof. MUDr J. Janského uděluje Český červený kříž dárcům krve, kteří dovršili počet 20 bezpříspěvkových odběrů. Jedním z nich se stal v nedávné době i René Bartík, který pocházejí ze slovenského Martina a v ICOMu pracuje již čtyři a půl roku. Zeptali jsme se jej proto na otázky spojené s dárcovstvím krve i s jeho prací řidiče TKD.

Kdy jste začal s darováním krve a co Vás k tomu přivedlo?

S dárcovstvím krve jsem začal po dokončení střední školy. Vždy jsem se zajímal o to, jak pomáhat druhým a dárcovství krve mi přišlo jako jeden z nejlepších způsobů, protože může velmi často přispět k záchraně lidského života. Navíc jsem měl výhodu i v tom, že mám krevní skupinu 0 negativní. Člověk s touto krevní skupinou je totiž považován za univerzálního dárce, a tato krevní skupina je proto často využívána záchrannými složkami.

Musí potenciální dárce splňovat nějaké zvláštní podmínky například, co se týče zdravotního stavu?

Samozřejmě, zdravotní stav je pro dárce krve velmi důležitý. Člověk, který by chtěl darovat krev, proto musí nejdříve vyplnit dotazník, ve kterém je zhruba 40 otázek týkajících se jeho současného zdravotního stavu i nemocí, které prodělal a které by jej mohly jako případného dárce vylučovat. Poté následuje pohovor s lékařem, který určí, zda je člověk vhodný pro darování, a na závěr se udělá kontrolní odběr krve a rozbor. Pokud je vše v pořádku, může přijít na řadu samotné darování krve.

Jak jste se dostal k práci řidiče?

K dopravě a práci řidiče jsem tíhnul již od malička. Můj otec rozvážel mléko a já jsem s ním často jezdil a jednoduše se mi to zalíbilo. Ve 21 letech jsem si nechal udělat řidičák, a začal jsem rozvážet zeleninu s Avií. Poté jsem jezdil v rámci mezinárodní kamionové dopravy a práci řidiče jsem si vyzkoušel také v Anglii a Austrálii, kde jsme nějaký čas žili s přítelkyní. Měl jsem díky tomu šanci vidět exotická místa, na které se běžný kamioňák jen tak nepodívá, a mohl jsem si také vyzkoušet odlišný způsob práce jako například řízení australských tahačů s B-double návěsy. Před 4 a půl roky jsem se pak přestěhoval do Čech a začal pracovat v ICOMu. Nejdříve jsem jezdil s MKD například do Kecskemétu nebo do Malacek a momentálně jezdím po celé České republice v rámci TKD.

Chystáte se s darováním krve nadále pokračovat?

Určitě. S darováním krve jsem začal hned v 18 letech ještě na Slovensku, pokračoval jsem během mého pobytu v zahraničí i během mého současného působení v ICOMu a chystám se darovat krev i nadále. A doporučil to každému, komu to jeho zdravotní stav dovolí. Pokud má někdo o dárcovství pochyby, rozhodování mu může usnadnit i například to, že ICOM transport jako zaměstnavatel vychází dárcům krve vstříc a umožňuje jim uvolnit se z práce. Dárci krve si také mohou odečíst 3 000 Kč od základu daně z příjmu za každé jedno darování krve.

Děkujeme Vám za rozhovor a přijměte i od nás blahopřání a hlavně poděkování.

Více informací o tom, jak darovat krev se dozvíte například na webových stránkách Českého červeného kříže zde.