Spotřební daň z pohonných hmot se neprojeví tak výrazně, jak zákazníci čerpacích stanic očekávají
2 Červen 2022 | Ze společnosti
Od června dochází ke snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 Kč. Při současných cenách se zákazníci těšili na snížení cen za naftu a benzín. Bohužel zdražování pohonných hmot neustává, a tak se snížení spotřební daně neprojevuje tak, jak veřejnost očekávala.
Pohyby cen na totemech čerpacích stanic jsou pod pozorným dohledem motoristů i Ministerstva financí ČR. Na avizované snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 Kč, které by pomohlo ulevit nejedné peněžence, se těší každý zákazník.
Reálná situace je ale jiná. Snížení spotřební daně se do konečné ceny zatím promítá minimálně. Cenu, kterou koncový zákazník vidí, ovlivňuje několik faktorů. Pohonné hmoty ovlivňuje cena barelu ropy a dalších složek na burze v Rotterdamu. S tou posléze hýbou kurzy amerického dolaru a Eura vůči české koruně. Naše čerpací stanice určují cenu z vývoje denních cen, tzv. kotací a indexových cen, od přímých dodavatelů pohonných hmot (MOL, Orlen Unipetrol nebo ČEPRO a.s.) a všechny tyto informace jsou veřejně přístupné na jejich webových stránkách, kde si je může každý dohledat.
Do cen se samozřejmě promítá i přeprava pohonných hmot od dodavatelů na čerpací stanice.
„Ceny pohonných hmot se poslední měsíce mění velmi rychle. Během týdne mohou být rozdíly až o 2 Kč. Snížení spotřební daně tak dopomůže jen ke zpomalení neustálého zdražování. Vládní snížení spotřební daně se tedy do koncových cen nepromítne tak rapidně, jak většina řidičů očekávala,“ vysvětlila Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva ICOM transport.