Tak jako každý rok, i letos se do ulic českých měst vydají desítky Mikulášů s čerty a anděly. Kdo byl svatý Mikuláš a kde se tato krásná tradice vzala?
Svatý Mikuláš je uctíván jak v katolickém, tak i pravoslavném křesťanství a je patronem dětí, panen, poutníků, rybářů, hasičů, zajatců, prostitutek a křivě obviněných zlodějů. Narodil se okolo roku 250 v Patře v dnešním Turecku a kolem roku 300 se stal biskupem v Myře. Údajně zemřel 6. prosince v rozmezí let 345–352. Pověst o jeho štědrosti vychází z mnoha legend. Ta nejznámější vypráví o obdarování tří dcer zadluženého otce, který se rozhodl prodat své dcery do nevěstince. Když se o tom dozvěděl svatý Mikuláš, vhazoval otevřeným oknem do ložnice dívek tři noci za sebou peníze, jimiž jejich otec mohl nejen splatit dluhy, ale ještě zbylo i na věno.
V českých zemích navštěvuje svatý Mikuláš malé děti vždy 5. prosince v předvečer svátku svatého Mikuláše, a to už od 13. století. Bývá oblečen v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a doprovází jej andělé a čert. Nebylo tomu ale vždy, v některých případech totiž s Mikulášem chodil například i obecní policajt. Mikulášská nadílka má však své různé obdoby i v mnoha dalších zemích. Zatímco v Německu pomáhá St. Nicolausovi strašidlo Ruprecht, polský Mikolaj schovává v noci mezi 5. a 6. prosincem dětem sladkosti pod polštář nebo do velké ponožky. V Rakousku, Slovinsku či Chorvatsku pak doprovázejí Mikuláše hrůzostrašní pekelníci, tzv. Krampus, kteří jsou vzdálenými příbuznými českých čertů. V Nizozemsku se svatý Mikuláš označuje jako Sinterklaas, který ovlivnil vznik tradice Santa Clause v USA a dalších zemích.