Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

„Tradiční rozvoz ryb beru jako zpestření,“ říká Václav Bílý z MKD.

15 Prosinec 2023 | Ze společnosti

I letos u nás rozvážíme ryby. Přinášíme Vám rozhovor s panem Bílým z naší mezinárodní kamionové dopravy. Kolik beden ryb se dá převézt v jednom nákladu a kam všude se ryby rozváží? Čtěte dále.

Kam všude zavážíte ryby?

Jezdíme všude možně. Vozíme například na Slovensko, do Polska i do Německa. Ze sousedních států nejezdíme akorát do Rakouska. Teď zrovna jedeme s kolegou do Srbska.

Kdy a jak jste se dostal k nám do společnosti? (Jak dlouho u nás jezdíte?)

Jezdil jsem ještě v ČSAD Jindřichův Hradec, která se pak zařadila pod ICOM transport a nákladní doprava se přestěhovala do Humpolce a od té doby jezdím z Humpolce. Popravdě ani nemám přehled jak dlouho tu jezdím. 😊

Jaká řidičská oprávnění vlastníte?

Mám řidičák na vše mimo motorky. Autobusem jsem ještě nejezdil, ale kdyby mě to přestalo bavit na kamionu, tak mám v plánu autobus. Zatím mě to ale furt baví tady. 😊

Jste taková stálice mezi řidiči s rozvozem ryb, povíte nám o něm více?

Jezdí u nás jedno auto celoročně, pak se na podzim počet zvýší na 2-3 a v prosinci už jezdíme třeba s šesti auty. Letos jsem nastoupil jako druhý v pořadí v půlce října, protože práce je opravdu hodně. Postupně se pak nabírala další auta. Jezdí se závozy stánků – začala se jezdit Morava, jezdíme Karvinou, Ostravu a další. Zatím ještě nevím, do kdy letos budu jezdit. Předloni jsem se vrátil až na Štědrý den v 11 ráno, většinou ale mám hotovo už 23. prosince.

Co rozvážíte během roku, když zrovna nerozvážíte ryby?

Jezdím na plachtě a vozím co je. (smích) Nejčastěji asi automotiv. Ke konci roku pak vozím ty ryby, to beru jako zpestření. 😊

Jaká je Vaše nejčastější trasa?

Teď jedeme ve dvou do Srbska a byli jsme tam i minulý týden, mezitím jsme stihli ještě Polsko. Záleží, jak to střídá rybář a my jezdíme podle toho, jak si objedná. Většinou jsou všude stejná pravidla, ale třeba v Srbsku pokaždé chtějí kontrolu ryb veterinářem. Veterinář zjišťuje, zda ryby nejsou nemocné, pokud by byly, vrátil by nás zpět, to se ale u nás nikdy nestalo – my máme ještě kontrolu přes veterináře u nás, takže jsme v klidu.

Jaké druhý ryb vozíte?

Kapry šupinaté, kapry lysé, sumce, candáty, bělice, štiky, tolstolobiky a další. Většinou jsou to kolem Vánoc ale ti kapři.

Na rozvážku ryb je potřeba speciální školení, jak to probíhá?

Vedoucí musí poslat řidiče na proškolení. Školení si řidič udělá jednou a platí neomezeně. Je to samozřejmě rozvoz živých zvířat, tak je potřeba hlídat spoustu důležitých věcí jako přísun kyslíku a podobně. Je nás zhruba deset proškolených. Ve dvojposádce stačí proškolený jeden z řidičů.

Kolik ryb tak převezete v jednom nákladu?

Jeden náklad obsahuje zhruba 14 tun 400 kg – to je maximum, je to 12 beden na návěsu. Záleží na velikosti ryb a počtu, taky na kyslíku. Své udělá i aktuální teplota – pokud je teplo, musí se jich váhově vézt méně, jinak by ryby nevydržely.

Máte nějakou zábavnou historku spojenou právě s rozvozem ryb?

Teď si nevzpomenu, ale počkat tady kolega Novotný mi jednu připomněl. Jednou jsem skládal pstruhy v Třeboni a už byla tma. Já jsem špatně šlápl a spadl jsem do sádky. Naštěstí vozím v autě náhradní oblečení, tak jsem se pak musel převléct a usušit. 😊

Rybaříte rád?

Ne, já ryby rád jenom konzumuju. Jednotlivé druhy ale poznám. Kapra mám rád na všechny způsoby – na řízek, na zelenině, zalité pivem i na přírodno.