Přejít k obsahu | | Přejít k vyhledávání

ICOM Transport

Zdeněk Kratochvíl: Neohýbejme záda před nátlakem Číny

2 Říjen 2020 | OKÉNKO GENERÁLNÍHO ŘEDITELE

„Kontroverzní“ cesta na Taiwan předsedy Senátu Miloše Vystrčila vyvolala velký ohlas nejen v politickém spektru, ale také u široké veřejnosti. Součástí delegace byl i generální ředitel ICOM transport Zdeněk Kratochvíl. Ten přijel z asijského ostrova s velmi dobrými dojmy, a to nejen podnikatelskými ale také společenskými.

Jaké máte dojmy z návštěvy Tchaj-wanu?

Taiwan je nádherná vyspělá země s přívětivými, skromnými a slušnými lidmi. V zemi je demokratický systém. Viděl jsem i demonstrující skupiny, které nebyly ohrožovány žádnou mocenskou silou. Prostě normální život vyspělé civilizované demokratické společnosti.

Zmínil jste, že demonstranty neohrožovala žádná mocenská síla. To jste jistě narážel na život v Číně?

V minulosti jsem navštívil jako turista i Čínskou lidovou republiku (ČLR). Mohu tedy porovnávat obě země a chování obyvatel. To je odvislé od systému, který v zemi funguje. Pokud k vám v ČLR do výtahu, a to i v luxusním hotelu, přistoupí „místní“, tak neumí pozdravit. Při snídani hosté slušně čekají, až kuchař připraví volská oka, či palačinky. Číňan se ale automaticky postaví bez omluvy dopředu. Pokud si někde fotíte památku a místnímu občanovi se líbí vaše místo k focení, klidně si před vás stoupne, či vás bez omluvy odstrčí a začne fotografovat. V ČLR jsem se setkal s neúctou člověka k člověku. 

Považujete návštěvu ostrova z pohledu firmy za přínosnou?

Ano považuji. V rámci naší návštěvy jsme měli možnost navštívit opravdu TOP společnosti během tak krátké doby.

Můžete být konkrétnější?

Ve společnosti, která vlastní přes tisíc autobusů, jsme například dostali nabídku na moderní nabíjení elektrických autobusů. Předvedli nám jejich moderní software v provozu při projížďce hlavním městem. Navštívili jsme také několik IT společností, kde jsme byli seznámeni s jejich činností se zaměřením na naše potřeby či využití. Schůzky byly perfektně připravené a organizované tak, aby nedocházelo ke zbytečnému prohospodaření času. Věnovali se nám skutečně nejvyšší představitelé společností s celým týmem specialistů. Jen pro příklad. IT společnost, která má roční obrat přes 50 miliard jsem navštívil s mojí dcerou Evou. Nám dvěma se věnovalo nejvyšší vedení společnosti s týmem odborníků.

Podařilo se vám dojednat nějaký obchod?

Projednat se nám toho podařilo opravdu hodně. Nejel jsem na Taiwan do konkrétní společnosti uzavřít konkrétní obchod či kooperaci. Na Taiwan jsem jel s vědomím, co bychom se mohli dozvědět, koupit či na čem spolupracovat. Spolupráce či obchod, o který máme zájem, se neuzavírají na první schůzce. Jednání probíhají nadále. Například minulý týden proběhla telekonference s IT partnerem z Taiwanu. Na ní jsme si vyjasnili potřeby, podmínky apod. Není to opravdu o jednom setkání.

Návštěva delegace na Taiwanu mimo jiné způsobila, že některé české firmy přicházejí o zakázky z Číny. Jaký na tento velký humbuk máte názor?

Myslím, že všichni víme o velice nevyrovnaném vzájemném obchodu s ČLR. Všichni víme o nesplněných slibech čínského prezidenta našemu panu prezidentovi. Přijít o spolupráci s někým, kdo neumí splnit ani veřejně dané sliby, mne moc nemrzí. Spíš pokládám za riziko s takovým partnerem obchodovat. Navíc pokud váš obchod nezávisí na vzájemné výhodnosti, ale na pocitu jedné vládnoucí strany v zemi.

Takže se rozhodně neztotožňujete s postojem české vlády a českého prezidenta?

Rozhodně jsem pro, aby ani náš prezident neohýbal záda před nátlakem ČLR. Musíme si uvědomit, že taiwanské společnosti u nás nekupují pouze nemovitosti nebo know-how. Skutečně u nás investují a to dokonce násobně víc než velká ČLR. Tak například jedna z taiwanských společností Foxconn za své podnikání v České republice již zaplatila u nás na daních přes jednu miliardu korun.

Chtěl bych využít i této cesty a poděkovat panu Vystrčilovi za perfektní organizaci naší delegace. Pokud mohu hovořit za část podnikatelské delegace, pak šlo o maximální pracovní využití času. A za to ještě jednou díky.