Naše redakce se v dalším článku zaměřila na správné používání mlhovek. Víte, kdy je vhodné je zapnout?
V období podzimu se řidiči mohou setkávat na silnicích i dálnicích s mlhou. Mlha se nejčastěji objevuje v ranních hodinách, kdy na silnicích bývá také silnější provoz. Z meteorologického hlediska je mlha oblak, který leží bezprostředně nad zemí omezuje viditelnost na vzdálenost nižší než 1 kilometr. Pro provoz na silnicích je však tato dohlednost dostatečná a není tedy nutné okamžitě zapínat mlhová světla.
Kdy je tedy nutné mlhovky zapnout?
Každý řidič by se měl řídit tím, jak vidí ostatní auta. Pokud máte špatný rozhled daleko dopředu anebo máte problém na větší než bezpečnou vzdálenost rozlišit obrysy aut, už se to dá považovat za situaci, kdy mlhovky můžete použít. Mlhová světla se mohou rozsvítit i za hustého deště.
Jednou z nevýhod mlhovek je, že oslňují. Pokud budete stát v koloně aut, je dobré mlhovky vypnout. Světlo z nich zhoršuje viditelnost oranžových směrových světel a zhoršuje také rozlišení rozsvícených brzdových světel, což může být třeba problém na dálnici. Největší zlo je jízda se zapnutými mlhovkami, když to situace nevyžaduje. Řidič může ostatní účastníky i ohrozit.
Co nám o světlech ukládá zákon?
Osvětlení na pozemních komunikacích se věnuje § 32 zákona 361/2000 Sb
(1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. Tramvaj musí mít rozsvícena potkávací světla nebo světla pro denní svícení.
(2) Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.
(3) Řidič nesmí užít dálková světla, je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena nebo mohl-li by být oslněn řidič protijedoucího vozidla, řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník provozu na pozemních komunikacích, strojvedoucí vlaku, řidič jiného drážního vozidla nebo řidič plavidla. Při zastavení vozidla před železničním přejezdem nesmí řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče vozidla v protisměru.
(4) Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.
(5) Činná plocha světel nesmí být zakryta nebo nadměrně znečištěna anebo nějak poškozena.
Pokud se Vám zdá malá účinnost světlometů, nechte si je zkontrolovat v našem autorizovaném servisu Mercedes-Benz.